מהי טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה היא מחלה המשפיעה על מערכת העצבים, ועלולה לגרום לתסמינים רבים באברים שונים בגוף. המחלה באה לידי ביטוי באופן שונה הן בחומרתה והן בהתקדמותה בחולים שונים.

מערכת העצבים

מערכת העצבים היא רשת תקשורת מורכבת הכוללת שתי מערכות המחוברות אחת לשנייה: מערכת העצבים המרכזית ומערכת העצבים ההיקפית.
  • מערכת העצבים המרכזית

    מערכת העצבים המרכזית כוללת את המוח וחוט השדרה. זהו מרכז הפיקוד שתפקידו לפרש כל מידע חושי (למשל מהעיניים והאוזניים) ולשלוט בכל הפקודות המועברות אל השרירים. התקשורת מתבצעת באמצעות דחפים עצביים, שהינם אותות חשמליים המועברים לאורך מסלולי העצבים. המוח גם מבצע פונקציות מורכבות כגון למידה, זיכרון, ושליטה על רגשות וחשיבה מופשטת.
  • מערכת העצבים ההיקפית

    מערכת העצבים ההיקפית מורכבת מעצבים תחושתיים ומוטוריים. העצבים התחושתיים מעבירים מידע המגיע מאיברי החישה כמו ראייה, שמיעה, טעם ותחושה אל מערכת העצבים המרכזית. לאחר מכן, העצבים המוטוריים משדרים אותות פקודה ממערכת העצבים המרכזית אל השרירים.

קשת רפלקס

דרך פשוטה לבחון את תפקוד מערכת העצבים היא לבדוק את קשת הרפלקס. בדיקה זו יכולה לקבוע אם המטופל סובל מהפרעה במערכת העצבים. תגובות רפלקס אינן דורשות כל מחשבה מודעת או רצון לפעולה. לדוגמא: תגובת רפלקס כאשר נוגעים במשהו חם מאד:
  • העצבים התחושתיים בעור מצביעים על סכנה אפשרית
  • דחף עצבי מועבר מן העור אל חוט השדרה, שם הוא מועבר מהעצב התחושתי לעצב המוטורי
  • העצבים המוטוריים מעבירים את הדחפים אל השרירים, ואלו מפעילים את שרירי היד להרחיק את האיבר ממקור החום.
פונקציות רפלקס יכולות להיבדק גם ע"י על ידי הקשה על המרפק או הברך עם פטיש רפלקס צר.

חשיבות המיאלין

מיאלין הינו החומר העוטף את סיבי העצב. תפקידו לאפשר העברה מהירה של דחפים עצביים לכל חלקי הגוף. איבוד מיאלין יכול להאט ואף למנוע את העברת הדחפים בגוף, ועל כן לגרום להופעת מספר תסמינים של טרשת נפוצה.

העברת דחפים עצביים

לתאי עצב יש סיבים ארוכים, דקים וגמישים שתפקידם להעביר דחפים עצביים. הדחפים העצביים הינם אותות חשמליים שמועברים לאורך העצב. אורכם הגדול של סיבי העצב מאפשר העברת אותות בין חלקים מרוחקים בגוף, למשל בין חוט השדרה ושרירי הרגליים.

מיאלין מאיץ את העברת הדחף

רוב סיבי העצב מוקפים ומבודדים על ידי שכבת שומן הנקרא מיאלין. חומר זה מאיץ את העברת הדחף על גבי סיבי העצב. שכבת המיאלין מופיעה במקטעים על גבי סיב העצב, ובין המקטעים מופיעים צמתים. הדחף העצבי עובר ע"י קפיצות מצומת לצומת ובכך מתאפשרת העברה מהירה מאד של הדחף העצבי במהירות של כ- 400 קמ"ש.
טרשת נפוצה

אובדן מיאלין עלול להוביל למגוון רחב של תסמינים

אם מעטפת המיאלין סביב סיבי עצב פגומה או הרוסה, אזי האותות העצביים נעשים איטיים יותר או שאינם משודרים כלל. במקרה כזה, הדחף מועבר לכל אורך סיב העצב, ללא קפיצות מצומת לצומת, ועל כן משך העברת הדחף החשמלי איטי יותר. איבוד מיאלין יכול גם לגרום לקצר או להפרעה בשידור האותות העצביים. האזור שבו נפגע המיאלין נקרא נגע או פלאק.
כאשר האותות העצביים מואטים או נחסמים על ידי הופעת נגעים, עלולים להתפתח מגוון רחב של סימפטומים, שהינם ביטוי של הפרעת הפעילות הנורמלית במערכת העצבים. התסמינים עלולים לכלול ליקויי ראייה, קושיי בקואורדינציה, הפרעות בגפיים שכוללות נוקשות או חולשה, פגיעה בתפקוד שלפוחית השתן והפרעות קוגניטיביות.