מעורבות מערכת החיסון בטרשת נפוצה

מעורבות מערכת החיסון בטרשת נפוצה

בטרשת נפוצה, מנגנוני ההגנה של הגוף תוקפים בטעות את סיבי העצב. תהליך זה מתבסס על תפקוד בלתי תקין של המערכת החיסונית, שתפקידה באופן טבעי להגן על הגוף כנגד זיהומים כמו בהצטננות.

תהליכים המתרחשים בגופו של מאובחן טרשת נפוצה

הסיבה המדויקת לטרשת נפוצה עדיין אינה ידועה. המחלה עשויה להיות קשורה לגורמים גנטיים ו/או לזיהום נגיפי. בכל מקרה, תפקוד הגוף משתנה כך שרקמת העצבים בגוף מותקפת על ידי מנגנוני ההגנה של הגוף עצמו. תסמיני טרשת נפוצה מופיעים עקב הרס מיאלין, שהינה שכבת הבידוד העוטפת את סיבי העצבים.

תפקוד בלתי תקין של תאי T

תפקוד בלתי תקין של המערכת החיסונית גורם לגוף לתקוף את סיבי העצבים. תאי הגנה ממערכת החיסון, המכונים תאי T, נכנסים לפעולה ומעוררים מתקפה זו. באופן רגיל מעורבים תאי T אלו בהגנה כנגד גורמי זיהום חיצוניים כגון נגיפים או חיידקים.

מתקפת תאי T על תאי מוח

מיד עם כניסתם של תאי T לפעולה, הם יכולים לחדור למוח המשופע בתאי עצב. במוח תאי T אלו מגורים לתקוף את תאי העצב. ההתקפות גורמות נזק לשכבה העוטפת את העצב, שכבת המיאלין.

מקרופג'ים מעכלים את המיאלין

תאי ה-Tהמשופעלים במוח אחראים לנזק למעטפת המיאלין, כיוון שהם מפעילים את תאי ההגנה האחרים הנקראים מקרופג'ים. המקרופג'ים "מעכלים" את מעטפת המיאלין סביב סיבי העצב. כתוצאה, נוצרים חורים במיאלין הגורמים למעבר איטי יותר של הדחפים לאורך סיבי העצב.מעבר מידע איטי יוצר את התסמינים האופייניים בטרשת נפוצה.